Cestování po Švýcarsku

Spolu s Vatikánem jsou jediné dvě země, které mají čtvercovou vlajku. Ženy tu mohou volit až od roku 1971.
Chateau de Chillon
Je nejznámějším hradem Švýcarska a stojí na malém ostrůvku u břehu Ženevského jezera. Jedná se o nejzachovalejší středověkou pevnost v Evropě. Postavit si ho nechala savojská hrabata.
Pro svou strategickou polohu se stal důležitým místem na obchodní cestě do Itálie. A to proto, že ten, kdo ho měl v držení, ovládal cestu kolem jezera a směl vybírat mýtné.
Stavba byla zahájena v 11. století a v průběhu času byla několikrát přestavěna a rozšířena. Hrad několikrát v průběhu staletí inspiroval řadu básníků a spisovatelů. Nejeden interiér se objevil v dílech Alexandra Dumase či Victora Huga. Opravdovou slávu Chillonu zajistil J. J. Rousseau, kdy jeho román Nová Heloise se odehrává přímo zde.
Lord Byron popsal osudy převora ženevského kláštera  Bonivarda z 16. století. Ten tu byl vězněn a přikován ke sloupu v podzemní místnosti. Tu si můžete prohlédnout.
kamenný most
Stein am Rhein
Kouzelné městečko leží na severu země. V jeho centru se dochovala spousta středověkých staveb. Některé domky jsou zdobené malbami znázorňující zvířata či fresky, jiné nesou vlastní jméno. Nejstarší pochází z roku 1520 a jeho jméno je Dům u Červeného vola.
Údolí Verzasca
Stezka vedoucí údolím Verzasca svým návštěvníkům nabízí krásnou divokou přírodu, průzračnou říční vodu vhodnou ke koupání, zastávky s občerstvením a možností ochutnávky vína a sýrů, nebo stezku roubenou uměleckými objekty.
Čeká vás přes 25 km dlouhá úžina, kterou se klikatí stejnojmenná řeka. Najdete tu lesy vzrostlých kaštanů, vinice, starobylé kaple, rozkvetlé louky, domy z šedé břidlice a visuté mosty. Údolí si zachovalo svou jedinečnou tvář hlavně díky své odlehlé poloze. Dobyvatelé se mu vyhýbali.
hory Švýcarska
Katedrála v St. Gallen
Nachází se v městečku Sankt Gallen. Název získalo po mnichu Gallenovi. Všechny cestičky vedou přímo ke katedrále. Je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Na stropě jsou tmavě zelené fresky, které dodávají místu mystický a tajemný nádech. Vedle katedrály stojí jedna z nejstarších a největších knihoven na světě. Pochází z 16. století.
Švýcarský národní park
Je jediný na celém území. Je protkaný turistickými stezkami, z nichž můžete pozorovat nádhernou přírodu. Přes cestu vám klidně skočí stádo kamzíků nebo svišťů a možná spatříte i soby.
Kaple Maccabees
Je to pestrobarevná gotická stavba v jihozápadním křídle katedrály. Postavena byla v 15. století, kdy papežem byl Klement VII. Byla používána jako sklad, kdy během reformace zde byla uložena sůl a střelný prach. Koncem 17. století se začala používat na přednášky o filozofii. Je předchůdkyní Univerzity v Ženevě.
Zrekonstruována byla v 19. století do novogotického stylu.
Pokud ji navštívíte během slunečného dne, naskytne se vám velkolepý pohled. Sluneční paprsky dopadají na sklo a vytváří kouzelnou atmosféru s barevnými odstíny.
Kontrast vyspělosti a historie musíte zkrátka vidět.

4.2
05