Co dělat, když má auto vybitou baterii?

Co vede k vybití baterie?

Vybití akumulátoru v autě může mít několik důvodů. Často se stane, že necháte svítit světla přes noc po vypnutí motoru.
Důvodem číslo dvě je stará baterie, která již jednoduše dosloužila a žádá si výměnu. Když auto nenastartuje jednou za čas, baterka se vybíjí a "šťáva", která v ní zůstane, už nestačí na nastartování auta. To je realita. A starší baterie mají největší tendenci se vybíjet právě v zimě, když klesnou teploty pod nulu.
startovací kabely

Co dělat, když je autobaterie vybitá?

První možnost, kterou máte, je nastartovat s pomocí startovacích kabelů. Ani kabely vás však nemusí vždy spasit. Odborníci tvrdí, že záleží, jak moc je akumulátor vybitý.
Musíte najít někoho s jiným autem, kdo vám s tím pomůže. Ideálně by mělo jít o auto, které má podobnou motorizaci jak vaše vozidlo. Jde hlavně o objem (výkon). Proč? Podle specialistů totiž kapacita pomocného akumulátoru nesmí být výrazně menší než kapacita vybitého akumulátoru.
Když budete spojovat startovací kabely, musí se dodržovat přesný postup. Pokud si nejste jisti, můžete si ho najít na internetu. Pamatujte si, že červený kabel patří na plusový pól (a to u obou akumulátorů). Dejte si pozor, aby se neizolované části svorek vzájemně nedotýkaly. Hrozí riziko zkratu.
řidič vozu
Další důležitá věc: nejdříve připojte svorku k plusovému pólu vybité baterie, až potom k plusové pólu baterie auta vašeho pomocníka. Pak je tu černý kabel. Ten patří logicky na záporný pól. Ten ale připojujte jako první k náhradní baterii, a druhou svorku připněte k bloku motoru. (Ne k vybité baterii.)
Nakonec nastartujte náhradní vozidlo a nechte jej chvíli běžet v režimu volnoběhu. Po chvilce zkuste nastartovat vaše auto s vybitou baterií. Pokud se vám nepodaří nastartovat auto do deseti vteřin, startování přerušte. Vyčkejte asi půl minuty a zkuste to zopakovat.

Kolik je potřeba ujet kilometrů, aby se baterie dobila?

Autobaterie se následnou jízdou sama dobije. Nestačí však nějaké krátké jízdy, ale delší trasa v kuse. Příčina vybití baterie však nemusí být dobitím vyřešena. Jen v servisu vám mohou otestovat, jak moc je baterie vybitá. Nikde není ani napsáno, kolik kilometrů musí auto projet, aby se plně baterie dobila.

Co dělat, když má auto vybitou baterii?
5 (100%)2